Fransız Askı Yöntemi Nedir?

Öncelikle sözüme Fransız askı yönteminin bir medikal estetik yöntemi olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Medikal estetik işlemlerde, yüzünüzde işlemler gerilese bile uygulanan işlemler ardında bir deformite bırakmaz. Tam tersi, yarattığı ve çalıştırdığı mekanizmalar sayesinde cildin gençleşmesini ve cilt kalitesinin artmasını sağlar.

Askı sistemi, yüzün liftingi yani gerginliğini sağlamak için kullanılır. İhtiyaca göre boyun germe, kaş asma ve yanak kaldırma gibi ameliyatsız yüz germe işlemleri yapılabilir. Dolayısıyla Fransız askı yönteminde, ipin geçtiği bölgelerde cildin gerginleşmesi ve kırışıklıkları açma etkisi ile mimiklere etkisi mevcuttur. Ancak botoks gibi cilt mimiklerini tamamen ortadan kaldırmaz ya da cilt aşısı gibi kırışıklıkları tamamen açmaz. Fransız askısı tırtıklı ve akordeon bir yapıya sahiptir. Cildinize atılan bu askılar cildinizde kolon efekti yaratıyor. Yüz mimariniz daha da öne çıkıyor. Askıların etrafını cildinizin ürettiği kolajen ve dokular sararak, askının etkisi geçse bile görünümünüzü korumanızı sağlıyor.

Fransız askı kimlere uygulanabilir?
Fransız uygulamalar aslında 12 yaşından sonra neredeyse herkese yapılabiliyor. Küçük yaşlarda yüz anomileri yaşayan kişileri daha iyi hissettirmek ve problemlerini gidermek için bu tür yöntemlere başvurulabiliyor. 12 yaşından 80-90 yaşına kadar hastalarımız mevcut. Burada hastanın ihtiyaçları, yöntemi ve uygulanabilirliğini belirliyor. Kilo alıp verme sürecine girecek hastalara ise kilo vermeden önce askı uygulamalarını tercih etmelerini öneriyorum. Böylece kilo verdikten sonra ciltte herhangi bir sarkıklık ya da deformasyon gelişmiyor.

Fransız askı yönteminin sonuçlarını neler etkiler?
Fransız askı yönteminin başarısını cildin anatomik yapısı çok etkiler. Bir hastanın askı atılmasına ihtiyacı varsa zaten alt dokulardaki yağların kaybolduğu gözlemlenir. Hastanın yağ dokusunda azalma veya kaybolma yaşadığı noktalara bazı çatılar koymak gerekir. Çünkü gerginleşen yüzde doku kayıpları daha belirgin hale gelecektir. Yağ oranı ciddi derecede düşük hastalara dolgu işlemleri ile birlikte kombin edilmiş bir tedavi uygulanabilir.

Fransız askısından sonra cilt üzerinde dalgalı bir görüntüm oluşur mu?
Fransız askısından sonra dalgalı görüntü olmaz. Bu benim özellikle önem verdiğim bir konu. Ancak askının atıldığı noktalarda bir çöküklük olması gayet normal. Bu görüntü 3 gün sonra tamamen kayboluyor. Eğer bizi rahatsız eden bir görüntü ortaya çıkarsa, hemen anında müdahale ediyor ve kemik dolgu ile sorunu gideriyorum.

İşlemden sonra askıları hisseder miyiz?
Fransız askı uygulaması sonrası ilk bir hafta, 10 gün kadar işlem yapılan bölgelerde askıları hissedebilirsiniz. Bu size bir ağrı ya da acı yaşatmayacaktır. Cildiniz 10 gün içinde kendi kendine doku ve kolajen ürettikten sonra ipin etrafını saracak ve ipin hissedilmesini engelleyecektir. Bu histen rahatsız olan hastaların şikayetlerini azaltmak için o bölgeleri tarayacak mezoterapi ya da saten dolgu yapılabilir.

Fransız askısının ömrü ne kadardır?
Fransız askısının kullanım süresi 4-5 yıldır. Ancak ihtiyaç duyduğu an 4-5 yılı yani ipin kaybolmasını beklemeden tekrar müdahale edebiliriz. Fransız askısı işlemi etkisini kaybettikten sonra ise ciltte hiçbir sarkma yaşanmaz. Sadece 4-5 yıl önce, ilk yaptırdığınız hale geri dönersiniz.

Fransız askı yöntemi kullanılarak kaş kaldırma nasıl yapılır?
Fransız askı ile kaş kaldırma işlemi yaparken; Masterclass hekimleri olarak kaşlara değil, göz kapaklarına bakıyoruz. Kaş alınabilen ve değişebilen bir şeydir. Bu neden ile bizim önem verdiğimiz şey sizin göz kapağı sarkıklığınız, asimetriniz, göz bitiş ve başlangıç noktalarında olan asimetriler ön plandadır. Yüzünüzdeki kas oranlarına ve kemiklerin konumlarına bakarak, ipleri atacağımız noktaları belirliyor ve buna göre işleme başlıyoruz. İki gözün simetrisini sağlamak bizim için çok önemli. Göz çevrelerindeki yapıları kontrol ediyor ve ona göre bir protokol geliştiriyoruz.

Fransız askı yöntemi ile ameliyatsız badem göz estetiği yapılabilir mi?
Ameliyatsız badem göz estetiği, Fransız askı ile kolayca elde edilebilecek bir yöntemdir. Burada önemli olan kişinin istediği ‘badem göz’ efektinin belirginliğidir. Yöntemde uygulanacak askı sayısı ve askıların yerleştirilme açıları buna göre olacaktır. Daha net sonuçlar almak için plazma jet lazer yöntemi gibi yöntemler ile de desteklenebilir.

Yanaklara uygulanan Fransız askı işleminden sonra herhangi bir şişme ya da genişleme gözlemlenebiliyor mu?
Hayır. Fransız askısı gibi uygulamalar yüzün her zaman daha ‘slim-fit’ gözükmesini sağlıyor. Fransız askıdan sonra yanağınız yükselmiş, incelmiş ve gerilmiş gözükür. Dolgun yanaklara sahip hastalar, Fransız askı işlemlerinden daha güzel sonuçlar alırlar. Gerginleşen yüz, herhangi bir orta yüz dolgusu gerektirmeyeceği için dolgun yanaklı hastalarda bir işlemde çok güzel sonuçlar elde edilebilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok

close

Subscribe